William James és Viktor E. Frankl a mesmeri hipnózisról
William James
Számos módon idézhető elő a „hipnotikus” vagy „mesmeri” vagy „mágnesezési” transz, s minden hipnotizőrnek megvan a saját kedvenc módszere. A legegyszerűbb: leültetjük az alanyt, azt mondjuk neki, hogy ha behunyja szemét, ellazítja izmait, s lehetőleg valami ürességre gondol, néhány percen belül elalszik; ezután magára hagyjuk. Tíz perc múlva, amikor visszamegyünk, esélyünk van arra, hogy hipnotizáltan találjuk. Braid fényes gombot tartott az alany homlokához közel, azt kellett az utóbbinak néznie, míg szeme önkéntelenül le nem csukódott. A régebbi mesmeriánusok passe-okat eszközöltek az arc és a test fölött, ezek érintése nélkül. A fej- vagy az arcbőr, a kar, a kéz ütögetése (főleg pedig a szemöldök és a szem tájékáé) hasonló eredménnyel jár. Lehetőség az alany szemét fixálni, míg az le nem csukódik; elérni, hogy az óra ketyegését hallgassa; de az is, hogy egy percre lehunyatjuk a szemét, s elbeszéljük neki, milyen érzés elaludni („álomba beszéljük”). Mindezek bizonyos hipnotizőrök kezében egyformán eredményes módszerek; sikerre vezet bármely módszer, amely korábbi szuggesztióban már ígéretesnek bizonyult, ha a hipnózis hozzászokott alanyon történik, ha az alany olyan tárgyat érint, amelyről azt mondták, hogy „mágnesezett”, ha „mágnesezett” vizet iszik, kap egy levelet, amelyben alvásra szólítják fel stb.
Delejező eljárás: a betegség a mágneses fluidum megbomlása vasrudakkal igyekezett gyógyítani, később kézmozdulatokkal gyógyított.
Viktor E. Frankl
"Szokás szerint a modern pszichoterápia kezdetét, a korszerű tudományos lélekgyógyászatot Breuer és Freud így címzett tanulmányának megjelenéséhez kötik, melynek témája a hisztéria. Ebben azonban van bizonyos önkény, mert ugyanilyen joggal állíthatnánk azt is, hogy a pszichoterápia eredete az úgynevezett mesmerizmus kialakulásával esik egybe, tehát Mesmer tanításával és működésével. Az ő szerepe ugyanaz volt, mint Breueré és nagyobb részt Freudé Bécsben. És ami tanítását illeti, itt a Mesmer által úgy-nevezett állati mágnesességről van szó. Ennek a vélt mágnesességnek azonban valójában ahhoz a természeti jelenséghez, amelyet a fizika Mesmer idejében és ma is mágnesességnek nevez, mai tudásunk szerint egyáltalán nincs köze. Amit Mesmer valójában felismert és kutatott, nem más, mint amit manapság hipnotizmusnak nevezünk.
Ezzel a férfival kutatása során hasonló dolog történt, mint számos más tudóssal, a mai tudomány tudósaival, nem utolsó sorban a mai lélekgyógyászat képviselőivel is. Ebben az összefüggésben mondanivalómat arra szeretném korlátozni, hogy emlékeztessek: a különböző sokk-kezelések is, amelyek a mai pszichiátria korszakát megnyitották és mindenekelőtt a pszichiátria korábbi terápiai nihilizmusát számolták fel – ugyanabból a nagyjából és egészében helytelen elméleti meggondolásból indultak ki, a gyakorlati eredmények mégis bámulatra méltóak. Állapítsuk meg tehát: a hipnózisnak a mágnesességhez semmi köze nincs."
Ford.: Jakabffy Imre, Jakabffy Éva